02-6232312

07/12/23

מורה הוכרה כנפגעת פעולות איבה, לאחר שלקתה בחרדה עקב ירי רקטות

27/11/23

זכויות אזרחים חטופים ונעדרים כנפגעי פעולות איבה

09/11/23

אלמנה ילידת 1963, קיבלה דרגת אי כושר לצמיתות בשיעור 100% לאחר הגשת ערעור

09.11.2023

הרופא שלח את ההורים לבצע הפלה, הם סירבו ולאחר כמה ימים נמצא דופק

לאחרונה חדר לתקשורת הנושא של medical gaslighting או גזלייטינג רפואי. מדובר במצב שבו רופאים מקטינים או מגמדים את התלונות והתחושות של מטופלים ביחס למצבם. זה יכול להיות גם במקרים שבהם למטופל יש דעה שונה מזו של הרופא או כאשר המטופל מבקש מהרופא לפעול או לשקול טיפול חלופי.


כך היה המקרה של ב' ו-ג', זוג צעיר שניסה להקים משפחה אך נתקל בקשיים. בנובמבר 2018 גילו בני הזוג כי ג' הצליחה להיכנס להיריון, אולם במהלך בדיקת אולטרסאונד לא גילו דופק ו-ג' נאלצה לבצע הפסקת היריון בהנחיית הרופאים.


כעבור זמן מה גילו השניים כי ג' נכנסה להריון נוסף, אולם גם בפעם הזו לא הצליחו לזהות דופק בבדיקת האולטרסאונד, ולמרבה הצער רופא הנשים שבדק את ממצאי האולטרסאונד, הודיע לזוג שהם נדרשים לבצע הפסקת היריון בהקדם. בתגובה, בני הזוג שיתפו את הרופא בקשיים שחוו במסגרת הניסיון להרחיב את משפחתם. הם ביקשו ממנו לשקול את המלצתו לאור השלב המוקדם של ההיריון, ואולי יש סיכוי שהעובר יתפתח בשבועות הבאים ויראה סימני דופק. הרופא הסביר ל-ג' שהחלטה כזו אינה רציונלית, שכן היא מגיעה ממקום אמוציונלי, ומבחינה רפואית אין סיכוי שהעובר יתפתח אם לא עשה זאת עד אותו מועד. עם זאת, הזוג המשיך להתעקש, ואף העלה את האפשרות שהתרחשה טעות בספירת השבועות של ההיריון המצדיקה המתנה. אולם הרופא הביע זלזול בתלונות הזוג, הדגיש שזהו לא המצב והזהיר אותם שאי הפסקת ההיריון תהיה מסוכנת לאור החשש מזיהומים וסיבוכים. לפיכך הוא דחק בזוג לבצע הפסקת היריון ונתן להם הפניה לביצוע הפלה באופן מיידי באותו היום.


הן בשל החשש שלהם לוותר על ההיריון והן בשל היחס המזלזל של הרופא, בחרו בני הזוג שלא ללכת לבית החולים ולבצע את ההפלה, אלא להמתין עוד מספר ימים. בחלוף כשבועיים חזרו בני הזוג אל המרפאה, ושם ביצעה ג' בדיקת אולטרסאונד, אלא שהפעם הזו הדגימה עובר בריא עם דופק. אין לשער את שמחתם הרבה של בני הזוג ואת הימים השחורים שחוו עד למועד זה. המשך ההיריון היה תקין, וכיום בני הזוג חובקים את בתם הקטנה.


בשל הרשלנות הקשה של הרופא והמלצתו החד משמעית לבצע הפלה, משרדנו לקח את התיק ומסייע כעת למשפחה למצות את זכויותיהם מול רשלנות זו.


סיפור זה ממחיש את החשיבות הרבה שיש להבעת דעה של מטופלים בפני רופאים. אומנם ההחלטה של בני הזוג הייתה חריגה בשל התעלמותם המוחלטת מהנחיית הרופא, אולם באמצעות תעוזתם הצליחו להציל את חייה של בתם הקטנה. לפיכך, חשוב מאוד לפעול לקבלת חוות דעת שנייה, בייחוד כאשר מדובר בקביעות קריטיות בעלות השלכות משמעותיות, כגון הפלות. אל תמהרו לבצע הפלה בהסתמך על המלצה של רופא אחד, והתעקשו לקבל חוות דעת שנייה.


עו"ד אביה אזולאי ממשרדנו שמטפל בתיק התייחס לתיק: "זהו אינו מקרה קלאסי לניהול תיק, שכן במקרה זה למזלם ולזכותם של ההורים לא נגרם נזק חלילה. אך כפי שצוין זה בזכותם הבלעדית של ההורים. למרות זאת, משמח לטפל בתיקים שבהם האירוע מסתיים עם חיוך למרות הרשלנות."

עקבו אחרי התכנים שלנו גם ברשתות

תודה רבה על פנייתכם!

במידה וקורות החיים יהיו רלוונטיים ניצור עמך קשר. 

תודה רבה