02-6232312

רשלנות רפואית

"רשלנות רפואית" מוגדרת כ"מתן או אי מתן שירותים רפואיים תוך סטייה מרמת הזהירות הסבירה, כאשר סטייה זו גרמה נזק ממשי למטופל." תביעות נזיקין בגין רשלנות רפואית הן תביעות המוגשות כנגד ממסד רפואי, או לחלופין כנגד רופא מומחה או איש צוות רפואי, בעקבות מתן שירות רפואי רשלני אשר גרם נזק למטופל. כדי שתקום עילת תביעה, התובע צריך להוכיח כי הנזק נגרם כתוצאה מסטייה של הגורם המטפל מסטנדרט הזהירות המוטל עליו. כלומר, במסגרת תביעת רשלנות רפואית יבחן בית המשפט האם הגורם הרפואי פעל כשם שבעל מקצוע סביר ונבון היה פועל באותן נסיבות.

הגשת תביעה אזרחית כנגד הגורם המתרשל נועדה לאפשר לתובע לקבל פיצויים, גם כאשר כלל לא הייתה כוונה לפגוע בו. למרבה הצער, לעיתים המטופל נפטר כתוצאה מהרשלנות הרפואית, ובמקרים כאלו זכות התביעה עוברת לעיזבון המנוח או לתלויים בו שניזוקו כלכלית עקב מותו. סכומי הפיצויים הנפסקים בתביעות רשלנות רפואית יכולים להגיע לאלפי ואף למיליוני שקלים, תלוי בנסיבותיו של כל מקרה. הקריטריונים הרלוונטיים לקביעת הפיצוי רבים, וכוללים את היקף הנזק שנגרם בשל הרשלנות, היקף צרכיו השיקומיים של הלקוח או הלקוחה, העזרה הניתנת להם, הקיצור בתוחלת חיי הנפגעים בעקבות האירוע ועוד. לפיכך, כאשר מעוניינים לתבוע, יש לפנות לקבל ייעוץ מקדים מעו"ד המתמחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית.

לפני כשש שנים הקים משרדנו אשכול ייחודי עבור תחום זה, אשר עוסקים בו אך ורק במקרים של רשלנות רפואית ופגיעות רב מערכתיות קשות. האשכול, בראשותו של עו"ד נועם שוורץ, ניהל בשנים האחרונות תביעות רשלנות רפואית במגוון תחומים, כגון: בדיקות במהלך היריון, מתן טיפול רשלני במהלך לידה, אי ביצוע בדיקות מקדימות לגילוי סרטן, היעדר בדיקות שגרתיות אצל רופא או רופאת המשפחה, טיפולי שיניים, טיפולים אסתטיים ועוד. משרדנו מטפל גם בפגיעות קטנות, כגון צלקות ופגיעות זמניות, המסתכמות בראשי נזק של פגיעה באוטונומיה וכאב וסבל בלבד, אך בעיקר בפגיעות קשות ומשמעותיות, כגון מקרים שמסתיימים ב-100% נכות צמיתה ולעיתים אף במוות, וכן בכל קשת פגיעות הרשלנות שביניהן.

אשכול הרשלנות הרפואית במשרדנו מקפיד על מדיניות טיפול מוגדרת מראש, המורכבת מפגישה אישית עם הלקוח ובמקביל איסוף ותיעוד של החומרים הרפואיים הרלוונטיים, וזאת מתוך רצון לתאם ציפיות עם הלקוח. לאחר מכן, האשכול מבצע בדיקות עם מומחים מהשורה הראשונה בארץ כדי לבחון אם אכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית. יש להדגיש כי הליך הבדיקה הראשוני הוא ללא עלות וללא התחייבות. רק לאחר בחינת נסיבות המקרה וקבלת המלצה מהמומחה, התיק יקודם לתביעת פיצויים בבית המשפט. נדגיש כי כלל ההחלטות במהלך ניהול התיק מתקבלות בשיתוף פעולה מלא עם הלקוח או הלקוחה, עד לקבלת התוצאה הרצויה.

עצות מעשיות למי שסבור שנפגע כתוצאה מטיפול רפואי רשלני:

• בראש ובראשונה, חשוב לפנות בהקדם להתייעצות עם עו"ד מומחה ובעל ניסיון בתחום על מנת לקבל הדרכה והכוונה מיידית.

• שוחחו עם כלל הגורמים המעורבים באירוע כדי לברר את העניין.

• דרשו לקבל את התיעוד הרפואי הרלוונטי לטיפול הרשלני בשלמותו ובזמן אמת, במטרה למנוע מצב של אובדן מסמכים או שינוי של תוכנם. יש למסמכים אלה חשיבות רבה בכל הנוגע להוכחת הרשלנות והקשר הסיבתי בין הטיפול לנזק שנגרם. בהקשר זה, יש לציין כי לפי חוק זכויות החולה, תשנ"ו-1996, חובה על הממסד הרפואי או הרופא לתעד בכתב את הטיפול, וזכותו של המטופל לקבל העתק של הרשומה הרפואית, הכוללת את כל המסמכים הרפואיים המתייחסים למצבו הרפואי של המטופל.

• העלו את סיפור המקרה על הכתב באופן כרונולוגי, צמוד ככל הניתן לאירוע עצמו, כדי שהאירוע יתועד באופן מדויק ומפורט. כמו כן, חשוב להצליב את סיפור המקרה מול המסמכים הרפואיים ולעמוד על ההבדלים ביניהם, ככל שיהיו כאלה.

• הגישו את התביעה בהקדם האפשרי לאחר שמתבהר היקף הנזק. יש לזכור כי תקופת ההתיישנות בתביעות רשלנות רפואית היא שבע שנים, החל מהמועד שבו ניתן הטיפול הרפואי הרשלני.

האמור לעיל הוא חלקי ומתאים למקרים מסוימים בלבד. בכל מקרה מסוים יש לפעול רק לאחר ייעוץ עם עורך דין, בהתאם לנסיבות המקרה. אין לראות באמור לעיל ייעוץ משפטי או הדרכה, ואין בו כדי להחליף ייעוץ פרטי בכל מקרה לגופו.

צור קשר

מלא את הפרטים הבאים ונחזור אליך בהקדם

תודה רבה על פנייתכם!

קיבלנו את הפנייה שלך ועורך-דין
שמטפל בתחום יחזור אליך בהקדם

תודה רבה על פנייתכם!

במידה וקורות החיים יהיו רלוונטיים ניצור עמך קשר. 

תודה רבה