02-6232312

דיני תעבורה

כתיבת צוואה היא הדרך היחידה שבה אדם יכול להבטיח כי לאחר הסתלקותו מהעולם יתקיים רצונו, וכי עזבונו יחולק בדיוק באופן שציווה, ולא באופן אחר אשר קבע חוק הירושה. כתיבת צוואה יוצרת ודאות ועשויה למנוע סכסוכים עתידיים וקונפליקטים אפשריים.

על פי "חוק הירושה", ישנם ארבעה סוגי צוואות עיקריים:

1. "צוואה בכתב יד"

2. "צוואה בעדים" 

3. "צוואה בפני רשות" – צוואה המוגשת לגורם משפטי, לרוב נוטריון, או הנערכת באמצעותו. שימוש בצוואה מסוג זה ייעשה כאשר המצווה אינו יכול לכתוב את הצוואה בעצמו או לחתום עליה.

4. "צוואה בעל פה" – צוואה זו בלעדית למצב שבו הנסיבות דוחקות והמצווה מצוי חלילה ב"סכנת חיים" ממשית.

הצורה הפורמאלית המומלצת ביותר לצוואות היא צוואה בעדים, אשר נערכת בחתימת המצווה וחתימת שני עדים שמאשרים את חתימתו. כמו כן, עו"ד מאמת חתימות אלו. על הצוואה להיות תקינה מבחינה צורנית, כדי למנוע ככל הניתן תקלות ותקיפה אפשרית שלה בעתיד.

עצות מעשיות:
1. הקפידו על הליך חתימה נכון ועל ניסוח מקצועי כדי להבטיח את מרב הסיכויים שהצוואה תכובד ותקוים גם אם יהיו התנגדויות.

2. ודאו עריכה ברורה ונהירה של הצוואה, כך שיהיה בלתי אפשרי לסתור אותה או לפרש אותה באופן שונה.

3. אם הצוואה הדדית, כלומר מסתמכת על צוואה אחרת, ודאו כי התנאים ההסכמיים בצוואה השנייה מובנים וברורים, שכן ישנה משמעות להסתמכות זאת, מבחינת תנאי שינוי הצוואה מאוחר יותר.

4. הוסיפו סעיף המגדיר מי יורש את הרכוש במידה שהיורש שנבחר נפטר בעצמו.

5. הוסיפו "תנאי מפסיק" הקובע כיצד מסדירים את זכות היורשים, במקרה שהם עדיין קטינים או טרם נולדו.

6. יצירת תקשורת טובה בין המצווה לעורך הצוואה היא קריטית להבנת מלוא רצונותיו של המצווה בכל הנוגע לנכסיו.

7. לבסוף, הפקידו את הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה. מדובר בהליך מנהלי בעיקרו, אך בכוחו לחסוך אי ודאות ולהיות פקטור חשוב במידה שמישהו יחליט לערער על הצוואה.

כפי שניתן לראות לעיל, לעו"ד תפקיד חשוב ומרכזי בעריכה של צוואה. למשרדנו ניסיון רב בתחום זה, ואנו מספקים שירותי עריכה של צוואות, לרבות צוואות הדדיות, ומסייעים בהפקדתן אצל הרשם לענייני ירושה. נוסף על כך, משרדנו מסייע בהגשת בקשה לצו קיום צוואה לאחר שהאדם נפטר, ואף בהגשת בקשה למתן צו ירושה במקרה שבו האדם הנפטר לא השאיר אחריו צוואה. כמו כן, משרדנו מייצג לקוחות רבים בבית המשפט במסגרת תביעות ירושה, הן במסגרת תקיפה של צוואות לא תקינות והן במסגרת הגנה עליהן. נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת.

האמור לעיל הוא חלקי ומתאים למקרים מסוימים בלבד. בכל מקרה מסוים יש לפעול רק לאחר ייעוץ עם עורך דין, בהתאם לנסיבות המקרה. אין לראות באמור לעיל ייעוץ משפטי או הדרכה, ואין בו כדי להחליף ייעוץ פרטי בכל מקרה לגופו.

צור קשר

מלא את הפרטים הבאים ונחזור אליך בהקדם

תודה רבה על פנייתכם!

קיבלנו את הפנייה שלך ועורך-דין
שמטפל בתחום יחזור אליך בהקדם

תודה רבה על פנייתכם!

במידה וקורות החיים יהיו רלוונטיים ניצור עמך קשר. 

תודה רבה