02-6232312

07/12/23

מורה הוכרה כנפגעת פעולות איבה, לאחר שלקתה בחרדה עקב ירי רקטות

27/11/23

זכויות אזרחים חטופים ונעדרים כנפגעי פעולות איבה

09/11/23

אלמנה ילידת 1963, קיבלה דרגת אי כושר לצמיתות בשיעור 100% לאחר הגשת ערעור

30.10.2023

זכאות לתגמולים הניתנים למתנדבים שנפגעו תוך כדי מלחמת חרבות ברזל ובעקבותיה.

מלחמת חרבות ברזל הבליטה פעם נוספת את הסולידריות הישראלית בשעת צרה ואת הרצון העז של רבים מאזרחי המדינה לסייע למאמץ הלאומי בכל דרך אפשרית, לרבות התנדבות ללא שכר. העבודה החשובה של המתנדבים ותרומתם המשמעותית לקידום מטרות לאומיות וציבוריות הקשורות במלחמה לא נעלמה מעיניו של המוסד לביטוח לאומי, ולכן הוא דואג לפצות מתנדבים שנפגעו תוך כדי ועקב פעולת התנדבות על הנזק הגופני או הנפשי שנגרם להם בשל הפגיעה. יש לציין כי בהתאם לכללים שנקבעו לגבי תאונה בדרך שמוכרת כפגיעה בעבודה, גם פגיעה שנגרמה למתנדב בעת שהיה בדרכו למקום ההתנדבות או בחזרה ממנה תוכר כפגיעה בזמן ההתנדבות המזכה את הנפגע בתגמולים מהביטוח הלאומי.
מתנדב שנפגע תוך כדי פעולת ההתנדבות ובעקבותיה יהיה זכאי לאותם התגמולים הניתנים לנפגעי עבודה, ללא תלות בגיל ועם סכום תגמול מינימלי. כמו כן, אם חס וחלילה ייהרג המתנדב במסגרת פעולת ההתנדבות יהיו ילדיו ובן זוגו או בת זוגו זכאים לגמלאות תלויים בנפגעי עבודה. עם זאת, ישנם מספר תנאים הנדרשים להתקיים כדי שהמתנדב או התלויים בו יהיו זכאים לתגמולים מהביטוח הלאומי:

  1. על ההתנדבות לקדם מטרות שיש בהן תועלת לאומית או ציבורית כגון סיוע למשפחות הנרצחים, לנפגעים או לכוחות הביטחון וההצלה ללא קבלת שכר.
  2. נדרש שהמתנדב הופנה לפעילות ההתנדבות על ידי גוף ציבורי המוסמך להפנות מתנדבים אשר דאג לבטחו בביטוח מתנדבים. יודגש כי הביטוח ייכנס לתוקף רק מרגע שהגוף ביצע רישום מראש לפני תחילת ביצוע ההתנדבות. לכן, ככל שהמתנדב לא הופנה לפעילות ההתנדבות בהתאם לאמור, מומלץ לבצע ביטוח באופן פרטי.
    ראוי לציין כי לאור ריבוי פעולות ההתנדבות סביב מלחמת חרבות ברזל, הביטוח הלאומי קבע מספר הקלות ביחס לאופן הרישום של מתנדבים והפנייתם.
    מידע מקיף וחשוב על אודות הפעולות שמתנדב צריך לבצע אם נפגע תוך כדי התנדבות הקשורה במלחמת חרבות ברזל אפשר למצוא באתר הביטוח הלאומי, בקישור להלן:
    https://www.btl.gov.il/benefits/Volunteer_Rights/Pages/default.aspx.

קידום פוסט

עקבו אחרי התכנים שלנו גם ברשתות

תודה רבה על פנייתכם!

במידה וקורות החיים יהיו רלוונטיים ניצור עמך קשר. 

תודה רבה